Norske medieinteresser i 2020, av Norsk Gallup

En kollega ønsket informasjon fra meg på hva befolkningen som helhet er interessert i i media, og kjennetegn for ulike interessegrupper. Jeg hentet da estimatet på hvor mange i befolkningen som er meget eller litt interessert i hvert tema, basert på spørreundersøkelser.

Etter å ha hentet dette fra Kantars Norsk Gallup sitter jeg med et lite spørsmål:

Hvorfor er det så mye kjendiser i tradisjonelle og sosiale medier, og enda tilsynelatende så lite interesse for kjendiser blant befolkningen?

Har tradisjonelle medier en overdreven tro på kjendisstoff? Det ville ikke forklare hvorfor sosiale, brukerstyrte medier har en del kjendisstoff.
Er det bare i ung alder at mange er interesserte i kjendisstoff? Kanskje.
Eller er folk redde for å innrømme at de er interesserte i kjendiser?

Interessefelt, sortert rekkefølge Antall i tusener
Befolkningen på 18+ år som helhet 4205,704
Innenriksnyheter 3938,604
Lokalnyheter 3814,076
Utenriksnyheter 3790,406
Værmeldinger 3663,059
Dokumentarprogram 3653,866
Ditt yrke/profesjon – grad av interesse 3326,852
Humorprogram 3001,317
Krimfilmer eller -serier 2907,586
Produkttester og forbrukerstoff 2815,859
Natur og friluft 2788,265
Debatter 2711,234
Bakgrunn og analyse av nyheter 2657,007
Helsekost/Kosthold 2644,428
Komifilmer eller -serier 2594,181
Matoppskrifter 2557,566
Spørre- og konkurranseprogram 2516,121
Actionfilmer/-serier 2495,176
Næringsliv og økonomi 2464,835
Interiør/bolig: Praktiske råd og tips 2286,742
Sport 2245,12
Kulturnyheter 2243,666
Omtale av kinofilmer 2227,151
Sex og samliv 2199,281
Lese romaner/noveller 2185,291
Lokale foreninger og organisasjoner 2150,242
Fritidstilbud for barn og ungdom 2137,698
Omtale av musikk 2105,643
Omtale av radio og TV-programmer 2096,797
Idrett for barn og ungdom 1923,052
Lokale nyheter om fødsler, fødselsdager, bryllup og dødsfall 1736,353
Omtale av teater og revy 1585,558
Kryssord 1522,662
Talkshow 1223,261
Håndarbeid/strikking 1219,1
Realityserier 1078,215
Internasjonale kjendiser 996,574
Norske kjendiser 937,382

Leave a Reply